Maria Pomianowska

image: Maria Pomianowska

 

Maria Pomianowska to nadzwyczajna multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka i pedagog. Jej pierwszą miłością była wiolonczela, ale Maria gra również na prawie wszystkich instrumentach smyczkowych wywodzących się z muzycznych tradycji świata: sarangi, gadułka, fidel płocka, suka, kemancze i wiele innych. W poszukiwaniu unikalnych technik grania na azjatyckich instrumentach podróżowała do Indii, Chin, Korei, Mongolii, Japonii i na Bliski Wschód, a także przez wiele lat studiowała w Indiach i Japonii. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie wiolonczeli i pracuje jako wykładowca na stanowisku adiunkta na Akademii Muzycznej w Krakowie. Maria jest dyrektorem artystycznym Warszawskiego Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur" – jednego z największych festiwali world music w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Tworząc, łączy muzykę klasyczną z folk i world music. Do niezwykłych wydarzeń w swoim życiu zalicza skomponowanie utworów na wiolonczelę, sukę i fidel na prośbę samego Yo-Yo Ma, i napawa ją dumą fakt, że mogła wspólnie koncertować z tym wielkim artystą. Szczyci się również tym, że mogła występować z tak wspaniałymi muzykami jak Jan Gillan, Boris Grebenshchykov, Gonzalo Rubalcaba i wiele innych. Ma na swoim koncie już ponad 20 nagranych albumów, a jej płyta Maria Pomianowska & Przyjaciele "Chopin na 5 Kontynentach", zawierająca zdumiewające aranżacje utworów Chopina rozpisane na etniczne instrumenty z całego świata, zdobyła 5 miejsce na światowej liście przebojów dla world music i folk - World Music Charts Europe organizowana przez EBU.

Maria Pomianowska nieustannie tworzy nowe projekty, poszukuje nowych sposobów ekspresji, a jej innowacyjność i energia inspirują innych muzyków.

 

 

strona internetowa artysty:

www.pomianowska.art.pl

 

o albumie "Chopin na 5 Kontynentach"

www.wmce.de
www.worldmusic.co.uk

 

 

filmy YouTube:


Yo-Yo Ma i Maria Pomianowska w Japonii

Pomianowska & Kinior SMOK DWUGŁOWY

Royal Albert Hall Londyn z Borisem Grebenshchykovem

Folk Chopin Francja 2010

 

 

 

© 2010-2021 NewTalentsResources.com