Klezzmates

image: Klezzmates

 

Bartosz Dworak skrzypce
Marcin Wiercioch akordeon
Jarek Wilkosz kontrabas
Tomek Polak  klarnet
Krzysiek Kossowski perkusja

 

Nie wyrośliśmy z tradycji żydowskiej, nie staramy się naśladować artystów tworzących w tym nurcie i nie stawiamy znaku równości między muzyką żydowską i klezmerską. Jest ona dla nas dużo szerszym pojęciem, a w swej działalności próbujemy znaleźć własną klezmerską drogę. Kilkanaście lat temu w Krakowie wytworzył się klimat dla odrodzenia tej kultury i tradycji. Zainspirował on nas i zaowocował myślą tworzenia autorskich kompozycji, w których wykorzystalibyśmy najciekawsze i najbardziej charakterystyczne naszym zdaniem cechy muzyki, którą codziennie usłyszeć można na Krakowskim Kazimierzu. Pierwsze pomysły muzyczne pojawiły się w zimie 2004 roku, a 12 stycznia 2005 roku spotkaliśmy się na pierwszej próbie i datę tę uważamy za oficjalne urodziny zespołu. Kilka miesięcy później wzięliśmy udział w Festiwalu „Nowa Tradycja” organizowanym przez II Program Polskiego Radia na którym otrzymaliśmy drugą nagrodę fundowaną przez TV POLONIA i moment ten był przełomem w naszej działalności. Od tego czasu regularnie koncertujemy w Polsce i za granicą, nagraliśmy naszą pierwszą płytę: „KLEZZMATES”, a także skomponowaliśmy muzykę do spektaklu „Pan Antoni” na motywach poematu „Popiół i wiatr” Antoniego Słonimskiego. Na początku 2007 roku zrodziła się myśl skomponowania nowego materiału i po kilkumiesięcznych przygotowaniach rozpoczęliśmy nagrywanie utworów, które składają się na naszą drugą płytę „REFLECTIONS”, której premiera miała miejsce na początku listopada 2007, a ukazała się pod patronatem II Programu Polskiego Radia oraz Radia Jazz. W międzyczasie trzy piosenki napisane do spektaklu „Pan Antoni” zostały zarejestrowane na płycie Marcina Przybylskiego:  „Verniks - Muzodram warszawski”. Cały rok 2011 spędziliśmy w warszawskim Teatrze Współczesnym, gdzie, na zaproszenie wspomnianego już Marcina Przybylskiego, napisaliśmy i wykonywaliśmy na żywo muzykę do spektaklu „Gran Operita” w jego reżyserii.
Owocem pracy w Teatrze Współczesnym jest jeszcze jeden projekt z naszym udziałem. Pracująca tam na co dzień, doskonała aktorka Joanna Jeżewska zaproponowała nam pracę aranżacyjną oraz wspólne nagrania i tak w marcu 2013 roku ukazała się jej płyta z naszym udziałem „Martwa natura z kochankiem w tle”, a także premierę miał monodram o tym samym tytule napisany specjalnie dla Joanny przez Jana Wołka. Dla nas była to okazja do zetknięcia się z twórczością wspaniałych polskich autorów jak wspomniany już Jan Wołek, ale także Dorota Czupkiewicz, Jerzy Satanowski, Janusz Grzywacz, Janusz Strobel, Włodzimierz Korcz, Wojciech Głuch i inni.
Po kilku latach zbierania nowych doświadczeń uznaliśmy, że nadszedł moment, by zebrać, zaaranżować i nagrać kiełkujące przez dłuższy czas pomysły i tak powstała nasza najnowsza płyta „The Teeter”, której premiera przypadła na październik 2013, a patronatem objął ją znów II Program Polskiego Radia.
 

 

strona internetowa artystów

www.klezzmates.pl

 

filmy YouTube

KLEZZMATES - THE TEETER - DEMO
Festival des Droits Humains et des Cultures du Monde de L'Hay-les-Roses, Francja

 

 

© 2010-2021 NewTalentsResources.com